Solanus i wyprawa pontonowa zatrzymane na północy Spitsbergenu przez lód i sztorm

W bieżącym roku żeglarze z LOTTO-Bydgostia postanowili zorganizować rejs na Spitsbergen, wzdłuż brzegów Norwegii. Celem głównym jest osiągnięcie archipelagu Svalbard, opłynięcie wyspy Spitsbergen i odwiedzenie działających tam polskich stacji naukowych. W trakcie etapu dookoła Spitsbergenu „Solanus” towarzyszy pontonowej wyprawie naukowej Spitsbergen 2015 – śladami wyprawy prof. S. Siedleckiego i prof. R. Schramma.
Obie wyprawy znalazły się w trudnym momencie. Osiągniecie założonego celu, czyli opłynięcie wyspy Spitsbergen stoi pod dużym znakiem zapytania.

Zodiaki, bo tak nazwano wyprawę pontonową musiały się schować przed silnym wiatrem (do 7 st. B). Czekają na poprawę pogody w zatoce Velkomstpynten. Solanus „wysforował” się do przodu i też schował się, ale w zatoce
Krozjer. W sobotę pontony wykorzystały chwilę lepszej pogody i „przeskoczyły” do wejścia do cieśniny Hinlopen. Niestety, tutaj musieli się schować przed sztormowym wiatrem. Południowe wyjście z zatoki Hinlopen jest jeszcze zamknięte lodem. Południowy, sztormowy wiatr niestety wpycha lód do cieśniny.

Dopiero po odwróceniu wiatru na północny lód ustąpi. Może to potrwać kilka dni. W ubiegłym roku cieśnina „otworzyła się” tylko na kilka dni. Po ustąpieniu lodów na południu zaraz lody zamknęły wejście północne. Wkrótce kpt. Bronisław Radliński podejmie decyzję, czy płynąć na południe przez Hinlopen, czy wracać do Longyearbyen. Będzie to dla niego bardzo trudna decyzja. Kpt. Radliński jest jednak doświadczonym polarnikiem i bezpieczeństwo załogi i jachtu jest dla niego najważniejsze. Dzięki łączności satelitarnej załoga Solanusa na bieżąco analizuje mapy pogodowe i lodowe.
Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji na stronie
https://www.facebook.com/solanusbydgoszcz

——–
Stało się już tradycją, że załoga jachtu „Solanus” z LOTTO-Bydgostia organizuje spotkania z Polonią zamieszkałą w odwiedzanych portach. Podobnie będzie tym razem. W planie jest wiele potkań z norweską Polonią. Idea zapoczątkowana podczas wyprawy Morskim szlakiem Polonii 2010-2011 wszystkim się bardzo spodobała, a spotkania te mają bardzo uroczysty charakter.
W 2015 roku minie 70. rocznica zakończenia Drugiej Wojny Światowej. Załogi „Solanusa” złożą wiązanki kwiatów w miejscach, gdzie walczyli i ginęli polscy marynarze.
W szczególności podczas tego rejsu planujemy:
– zorganizować spotkanie z Polonią w Bergen i złożyć wiązankę na cmentarzu w Leirvik k/Stord,
– zwodować wieniec w miejscu zatonięcia m/s Chrobry u wejścia do Vest Fjord,
– złożyć wiązankę na cmentarzu Helland w Sřrfold,
– 1 września 2015 r. „Solanus” zawinie do Narwiku. Tam chcemy zorganizować główne uroczystości: spotkanie z Polonią; zwodowanie wieńca w miejscu zatonięcia ORP Grom i złożenie wiązanki na cmentarzu.
Powrót „Solanusa” planowany jest na połowę października.